Kamerové systémy

Kamerové systémy

Sledovací kamerové systémy slouží ke sledování důležitých míst objektu nebo jeho okolí z místa obsluhy. Na základě těchto informací lze provádět rychlý zásah. Záznam těchto informací pak je možné použít při právním řešení nastalé mimořádné situace. 

Kamery jsou oči kamerového systému. A i když jde technika mílovými kroky kupředu, v některých vlastnostech jsou oči stále nedostižné. Kamery jsou umísťovány na vytipovaných místech, většinou na základě kamerové zkoušky. Na jejím základě se provede i výběr objektivu. Rozhodnout se především musí, jak široký „záběr" má kamera mít. Většinou zákazník požaduje široký sledovací úhel, aby jedna kamera pokryla co největší plochu. Tím se však do obrazu dostává tolik podrobností, že je pak nelze rozlišit. V úvahu je třeba vzít i potřebu sledování ve ztížených světelných podmínkách (v noci) a vliv počasí. Venkovní kamery jsou umísťovány v povětrnostních krytech s vyhříváním. Kamery na pohyblivých hlavicích se instalují pouze v oprávněných případech. Více kamer namísto jediné pohyblivé vždy znamená kvalitnější obraz.
Vývojově starší analogové video kamery mají na trhu pořád své místo. Novější digitální IP síťové kamery se prosazují stále více. Ovšem největším hitem posledních let jsou kamery HD-SDI, DHCVI, HDTVI, AHD, AHC s nekompromisní kvalitou a výhodnou cenou.  Tyto novější kamerové systémy využívají rovněž koaxiální kabely, takže je možné jimi snadno nahradit stávající kamerové systémy analogové.
Kamery nejsou vždy jen klasického tvaru. Lze je umístit i do velmi nenápadných předmětů, kvůli ukrytí nebo například i z důvodu odolnosti proti vandalismu. Takzvané skryté kamery mohou mít podobu prostorového pohybového čidla, nástěnných hodin a podobně. Zajímavé je zjištění, že ve většině nočních podniků je rozmístěno několik skrytých kamer. Černobílé kamery se už neinstalují, je obtížné je i na trhu sehnat.

Podrobněji si můžete kvalitu videa z kamer porovnat na této stránce.

Záznamová zařízení

Záznamová zařízeníK zaznamenávání videa z kamer je nejlépe použít autonomní digitální záznamové zařízení. Říká se jim DVR v analogových systémech, HD-DVR v systémech s FullHD kamerami nebo NVR v digitálních IP síťových kamerových systémech. Záznam se provádí na hard-disk a doba záznamu může být i několik týdnů až měsíců.

Doba záznamu závisí na počtu kamer, kvalitě – velikosti jednotlivých snímků, rychlosti – počtu snímků za vteřinu a samozřejmě velikosti hard disku. Digitální záznamová zařízení jsou kombinované multiplexery s digitálním záznamem. Zařízení bývají napájena ze síťového rozvodu 230V a pro jejich zálohování je třeba záložních zdrojůnapříklad UPS nebo motorgenerátory.
Pokud provádíte záznam s takovým rozlišením, že je možné identifikovat osoby na záznamu, musíte splňovat požadavky zákona č.101/2000 Sb o ochraně osobních údajů. Výkladů tohoto zákona existuje několik, na adrese Úřadu na ochranu osobních údajů (www.ouuo.cz) najdete bližší informace. Raději však kontaktujte naše techniky, rádi vám poradí.

Monitory

MonitoryZaznamenané obrázky lze zobrazovat pomocí monitorů připojených buď přímo k záznamovému zařízení nebo přes počítačovou síť na vzdáleném počítači. Využít lze samozřejmě i smart telefon nebo tablet.

Klasické skleněné CRT monitory byly postupně vytlačeny monitory LCD. K jejich škodě. Na výběr je několik rozměrů obrazovek. Musíme mít na paměti poměry stran obrazu, analogové a jednodušší IP síťové kamery používají poměr 4:3. Kvalitnější IP kamery s vyšším rozlišením nebo Full HD rozlišením používají poměr 16:9. Velikost obrazovky se volí podle potřeby. Nemá smysl zobrazovat Full HD záznam na kancelářském monitoru s VGA vstupem.

Kontaktujte nás

Máte zájem o naše služby, nebo jen dotaz?
Neváhejte nás kontaktovat telefonicky nebo pomocí poptávkového formuláře.